Nowy Android już zapowiedziany

Całkiem niedawno na jednej ze swoich konferencji znana na całym świecie firma google zaprezentowała kolejną odsłonę swojego nowatorskiego systemu który jest przeznaczony na urządzenia mobilne, mowa oczywiście o systemie Android 8.0. Kilka dni po wcześniej wspomnianej oficjalnej prezentacji cały czas więcej mówi się o samej nazwie systemu, który będzie nawiązywał do ciasteczek Oreo, nazwa ta wzbudza nieco sentymentu gdyż, kojarzy się również ze starszą i jednocześnie jedną z najlepszych wydań Androida – 4.4 KitKat.

Poza nieco kontrowersyjną nazwą, sam system, przynajmniej na pierwszy rzut oka nie będzie wyróżniał się niczym szczególnym, pojawiają się zatem wątpliwości czy aby na pewno powinien on dostać zupełnie nowe nazewnictwo a nie być jedynie aktualizacją siódmej wersji. W poniższym artykule postaramy się przedstawić co nowego będzie miał nam do zaoferowania ten nowatorski system.

 

Bezpieczeństwo

Pierwszą, i chyba najważniejszą zmianą ma być znaczący wzrost poziomu bezpieczeństwa jaki ma nam zapewnić Android Oreo. Co istotne, zmiany te będą widoczne już na pierwszy rzut oka i będą nam towarzyszyły w codziennym użytkowaniu naszego urządzenia, o co dokładnie chodzi?  Część zmian będzie dotyczyła sklepu Google Play a także Google Protect, ten drugi zostanie udostępniony wszystkim posiadaczem nowatorskiego systemu od Google’a. Warto też wspomnieć o podniesieniu bezpieczeństwa szyfrowania danych jak i o tym, iż system ma być znacznie lepiej przygotowany na otrzymywanie kolejnych poprawek dotyczących jego bezpieczeństwa. Kolejną istotną i przydatną funkcją, szczególnie dla osób posiadających pewne ograniczenia w zakresie transmisji danych mobilnych. Nowy Android zyska bowiem możliwość decydowania o tym które aplikacje i jak długo mogą pobierać dane w tle, co z kolei pozwoli na znacznie bardziej efektywne zarządzanie zużyciem energii baterii naszego urządzenia mobilnego.

 

Inteligentne rozwiązania

Kolejną funkcją jaki ma nam zaoferować ten “nowatorski system” to kropki powiadomień pojawiające się przy ikonach aplikacji. Oczywiście, takie rozwiązanie było już od dłuższego czasu oferowane przez system Apple lub też customowe lauchery na androida. Teraz doczekamy się tego aby wcześniej wspomniane rozwiązanie było wbudowane w system. Kolejną różnicą jaką będziemy mogli zauważyć będzie zmiana funkcjonowania gestu długiego dotknięcia ikony aplikacji. W nowym systemie po takiej akcji pojawi się rozwijane menu z ostatnimi powiadomieniami. Wcześniej wspomniany gest zadziała również na powiadomieniu, przeniesie nas do okna w którym będziemy mogli nim zarządzać. Sporych zmian doczekały się również same “ustawienia” które są o wiele bardziej przejrzyste i przyjazne użytkownikowi. Warto też wspomnieć o funkcji picture in picture będzie ona nam oferowała możliwość zmniejszenia do wielkości okna odtwarzanego przez nas wideo. Jest to oczywiście jedynie część zmian które zaproponował nam Google, trzeba też nadmienić jak rozwinięcie funkcji autouzupełniania jak i narzędzia wycinania i wklejania. Nie obyło się również bez kilku nowych emoji.

 

Kilka kwestii technicznych

Pierwsza nie jest może nowością, chodzi bowiem o Instant Apps które jest rozwiązaniem pozwalającym nam korzystać z niektórych funkcji aplikacji bez jej całkowitego pobrania na nasze urządzenie. Kolejna zmiana dotyczy szybkości ładowania się systemu, Google twierdzi, iż system może ładować się nawet dwa razy szybciej niż obecnie. Ostatnia zmiana z całą pewnością zachwyci miłośników słuchania muzyki za pomocą słuchawek bezprzewodowych. Android 8.0 ma bowiem w znaczący sposób poprawiać funcjonowanie bluetooth.

android

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *