Internet rzeczy – technologia, która uzupełni za Ciebie lodówkę

Internet rzeczy to zyskująca coraz większą popularność technologia. Nic dziwnego, w końcu w swoich założeniach ma ona uczynić nasze życie o wiele wygodniejszym. Jednak gdy się o niej mówi pojawia się wiele pytań, chociażby o takie aspekty jak: działanie, wady, zalety oraz obszar zastosowań takiego rozwiązania. Odpowiedź na te wszystkie kwestie będzie można znaleźć w tekście poniżej. Zapraszamy do lektury!

Należałoby zacząć od wyjaśnienia czym w ogóle jest internet rzeczy. W skrócie – to koncepcja, wedle której przedmioty są zdolne do zbierania danych oraz ich późniejszej wymiany z innymi urządzeniami podpiętymi do sieci. Lista rzeczy, które można uwzględnić w tym systemie jest długa, gdyż nie są to tylko urządzenia gospodarstwa domowego, ale także wearables (czyli inteligentne części garderoby) lub artykuły grzewcze/oświetleniowe. Mimo, że dopiero teraz wybuchł boom na tę technologię, to samo pojęcie internetu rzeczy istnieje już od 1999 roku, kiedy to zdefiniował takie określenie Kevin Ashton. Nie należy jednak ograniczać tej koncepcji do indywidualnych rozwiązań, ma ona także dotyczyć miast, budynków, systemów energetycznych czy transportu.

Wiele wskazuje na to, że jest to bardzo przyszłościowe rozwiązanie dla firm. Dlaczego? Ponieważ ta technologia pozwala na usprawnienia w wielu działaniach przedsiębiorstwa. Weźmy pod lupę np. warsztaty produkcyjne i urządzenia tam wykorzystywane. Jeżeli zostaną dobrze zaprojektowane, to same zbiorą informacje i zareagują, gdy np. będzie im potrzebna konserwacja. Tak samo w logistyce, gdzie gromadzone dane przez poszczególne przedmioty pozwolą ocenić, który z procesów stosowanych w przedsiębiorstwie jest nieefektywny. Może dać to impuls do wielu zmian. Sprawia to, że firmy będą musiały całkowicie przeprojektować swoje działania, jeżeli nie będą chciały zostać w tyle za konkurentami. Tempo postępu stanie się jeszcze szybsze niż dotychczas, ponieważ pojawi się bardzo wiele nowatorskich systemów, wykorzystujących internet rzeczy.

Korzyści płynące z internetu rzeczy silnie wpłyną na wygodę indywidualnego odbiorcy oraz na jego oszczędność zasobów. Dzięki tej koncepcji stanie się możliwe ciągłe monitorowanie interesujących nas urządzeń. Za przykład może posłużyć inteligentna pralka, która sama będzie kontrolowała swój stan oraz informowała, kiedy powinniśmy zająć się jej konserwacją. Optymalizacja to jedna z najważniejszych zalet tej technologii. Oznacza ona, że produkty są w stanie zdiagnozować swoje problemy, a następnie w ramach potrzeby nawet je naprawiać. Za pomocą autonomii, którą posiadają takie urządzenia możliwym także będzie, aby one same zwiększały poziom swojej efektywności. Funkcje, jakie zagwarantują takie rozwiązania umożliwią nam oszczędzić więcej środków. Posiądziemy np. dane na temat tego, jak wiele żywności marnujemy w naszych lodówkach oraz poznamy jej wartość. To natomiast może dać nam impuls do lepszego zarządzania zapasami. Sumując wszystkie „plusy” trzeba stwierdzić, że najnowocześniejsze technologie niesamowicie wpłyną na naszą wygodę.

Niestety przytoczone wyżej rozwiązania mają także swoje wady. Pierwszą z nich jest problem z danymi na nasz temat. Co prawda już w tym momencie przesyłamy ogromną ilość informacji o nas do internetu, jednak wraz z inteligentnymi przedmiotami będzie ich coraz więcej. Pomijając nawet kwestie prywatności, która przestanie praktycznie istnieć, niestety takie dane mogą także zostać wykorzystane przeciwko nam, np. przez oszustów lub też działania marketerów, wiedzących o nas jeszcze więcej niż dotychczas. Wadą jest także to, że każde inteligentne urządzenie będzie potrzebowało dostępu do naszej sieci, a może ono być najsłabszym ogniwem, które doświadczony haker wykorzysta, aby się dostać np. do naszego komputera.

Technologia związana z internetem rzeczy jak widać po powyższym tekście ma swoje wady oraz zalety. Mimo kilku znaczących „minusów” należy jednak pamiętać jak bardzo może się to przysłużyć indywidualnym użytkownikom, przedsiębiorstwom czy nawet miastom. Optymalizacja kosztów oraz wygoda, jaką gwarantują te rozwiązania sprawia, że w przyszłości można się spodziewać związanej z nimi rewolucji.

technologia-rzeczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *