Dlaczego ludzie boją się technologii

 

Żyjemy w czasach niesamowicie szybkiego postępu technologicznego, w zasadzie codziennie wymyślane są nowe rozwiązania, które w mniejszym lub większym stopniu mają polepszać jakość naszego życia. Niestety nie ma róży bez kolców i również w tym przypadku istnieją wady takiej sytuacji. We wpisie postaramy się zrozumieć, dlaczego ludzie boją się nowych technologii i czy jest to strach słuszny.

Należy zacząć od tego, że wśród ludzi zawsze panował strach przed technologiami i wszystkim co związane z postępem. Nie powinniśmy się dziwić, że potęguje się on w sytuacji z jaką mamy do czynienia dzisiaj, czyli gdy ciągle pojawiają się nowe rozwiązania. W kulturze można znaleźć mnóstwo dzieł traktujących o zagrożeniach związanych z postępem. Wymieniając tylko najbardziej popularne z nich: seria filmów „Terminator” czy „Matrix”. Przedstawiana tam technologia jest bardzo zaawansowana, jest też głównym problemem ludzkości, którą przerosły jej własne twory. Fatalistyczne wizje związane z tym tematem dobrze się sprzedają, w końcu obie serie zarobiły mnóstwo pieniędzy. Można z tego wywnioskować, że wśród ludzi jest to powszechna obawa. Wiąże się ona z częstym nie zrozumieniem nowatorskich rozwiązań.

Ludzie boją się tego jak wiele przedmiotów ich otaczających zbiera informacje o nich. Kupujesz produkty kartą płatniczą? Zostawiasz po sobie ślad. Tak samo, gdy w internecie przeglądasz swoje ulubione strony. Co ciekawe w tym przypadku wiedza o tym jak działają najnowsze rozwiązania powoduje strach, a nie ignorancja. Osoby, które się nie interesują tymi zagadnieniami najczęściej bez problemu dzielą się danymi osobowymi i nie budzi w nich to obawy. Natomiast świadomi użytkownicy, rozumiejący, że wszelkie informacje o nich mogą zostać obrócone przeciwko nim ze strachem patrzą na kolejne technologie związane chociażby z internetem rzeczy. Czy jest to obawa słuszna? Po części tak, gdyż faktycznie zbieranie informacji z wielu źródeł ma miejsce, jednak należy pamiętać, że nie są one analizowane personalnie, a raczej w skali makro. W pełni poważnym zagrożeniem natomiast jest dzielenie się swoimi danymi osobowymi w sieci, mogą to wykorzystać osoby, które chociażby wezmą „chwilówkę” na nieświadomą niczego ofiarę. Dlatego trzeba być w tym aspekcie uważnym i nigdy nie powierzać takich informacji osobom trzecim!

Kolejnym problemem związanym z technologią, jaki dostrzegają jej przeciwnicy, jest wypaczenie przez nią człowieczeństwa. To co brzmi tak poważnie, ma bardzo przyziemne tłumaczenie. Zaczynają się pojawiać inteligentne sprzęty domowe, którymi tak naprawdę nie trzeba się zajmować, gdyż one same zamówią za nas produkty żywnościowe (inteligentne lodówki). Przez nowinki techniczne mogą także ucierpieć kontakty międzyludzkie, ponieważ coraz częstszym kanałem komunikacji stają się komunikatory internetowe. Tak więc coraz mniej zostanie faktycznie ludzkich zachowań w życiu człowieka. Czy taki strach powinien mieć miejsce? Niekoniecznie, w końcu te technologie pozwalają zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na kontakty z drugim człowiekiem. Tak samo – mimo narzekania starszego pokolenia – należy pamiętać, że rozmowy przez komunikator mogą być takimi samymi rozmowami jak twarzą w twarz. Powinno się wręcz powiedzieć, że nowe rozwiązania pozwolą polepszyć relacje z innymi ludźmi.

Oczywiście to czy ludzie boją się postępu jest zależne od indywidualnych poglądów, niektórzy z postępu się cieszą, inni wręcz przeciwnie. Należy jednak pamiętać, że nie sama technologia jest zagrożeniem, a najczęściej osoby, które w jakiś sposób za nią stoją. Tak więc najniebezpieczniejszym czynnikiem jest ten ludzki. Nowe urządzenia same w sobie nie zrobią nam krzywdy, ani nie wykorzystają niewłaściwie danych jakie pobierają w trakcie naszego funkcjonowania w sieci. Sam strach przed nowinkami natomiast istniał zawsze i jest on naturalny, jednak powinniśmy zestawić zagrożenia z tym, co zawdzięczamy technologiom. Zrozumiemy wtedy, że bilans jest zdecydowanie dodatni dla postępu.

dlaczego-ludzie-boja-sie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *