7 technologii, które zmieniły nasze życie

Rozwój technologii aktualnie jest tak szybki, że ciężko nadążyć za pojawiającymi się codziennie nowymi aplikacjami, urządzeniami itd. Da się jednak określić, które z perspektywy czasu okazały się niezbędne dla ludzi. Oto 7 najważniejszych wynalazków związanych z elektroniką użytkową.

1.Telefon – w 1876 roku stworzono przedmiot, który zrewolucjonizował komunikację. Co prawda zanim wkroczył on na dobre w życie ludzi minęło trochę czasu, jednak stanowił on zupełnie nową jakość w relacjach międzyludzkich. Było to pierwsze narzędzie, umożliwiające rozmowę w czasie rzeczywistym z osobą od nas oddaloną. Oczywiście początkowo telefon nie stanowił tego, co dzisiaj rozumiemy pod tym słowem. Urządzenie to stricte dotyczyło samej komunikacji i w niczym nie przypominało dzisiejszych smartfonów, które są wielofunkcyjnym narzędziem o ogromnej mocy obliczeniowej.

2.Radio – po gazetach kolejne masowe medium jakie stworzono. Ten wynalazek pokazał, że można przedstawiać ludziom wiadomości ze świata, zapewniać im rozrywkę, a to wszystko w czasie rzeczywistym. Była to technologia, która niesamowicie przyczyniła się tak do rozwoju mediów, jak i muzyki, bo w końcu było to również nowy kanał jej promocji. Poza walorami dla użytkowników indywidualnych miała ona również silny wpływ i znaczenie dla wojska. To dzięki radiu można było przesyłać odpowiednie informacje z frontu, a potem je analizować w bazach.

3.Aparat fotograficzny – technologia, która okazała się jedną z najistotniejszych w historii, biorąc pod uwagę fakt, że żyjemy w czasach obrazu. Dzięki niemu mamy możliwość “zatrzymania chwili” i wspominania później tych momentów. Kiedyś robienie fotografii nie było proste i nie każdy był do tego zdolny, teraz jednak jest to bardzo pospolita czynność, gdyż praktycznie wszystkie telefony komórkowe mogą robić zdjęcia. Dzielimy się dziennie wieloma z nich na różnego rodzaju mediach społecznościowych, a także wysyłamy je za pomocą komunikatorów. Chyba nikt nie był w stanie przewidzieć, że tak mocno rozwinie się ta technologia.

4.Kamera – jej geneza to koniec XIX wieku. Była to technologia, która rozwinęła ideę aparatu fotograficznego i poza samą rejestracją obrazu umożliwiła także uchwycenie ruchu obiektów. Co prawda początkowo nie nagrywała ona dźwięku, jednak z czasem się to zmieniło. Tak jak już wspominaliśmy, żyjemy w erze obrazu. Oglądamy wiadomości, spędzamy coraz więcej czasu na YouTubie, więc można powiedzieć, że był to “gadżet”, który dokonał ogromnej zmiany w życiu człowieka.

5.Komputer – tak naprawdę ich rozwój, jako urządzeń liczących rozpoczął się tak dawno temu, że ciężko określić konkretną genezę. O wiele później jednak wykorzystano go jako technologię bazującą na elektryczności. Jak zmieniła ona nasze życie? Odpowiadając należałoby chyba zadać inne pytanie – czego komputery nie zmieniły w naszym życiu? Tak naprawdę w tym momencie wszystko co znamy zostało skomputeryzowane, a one same stały się symbolem epoki informatycznej. Zapewniają rozrywkę, pozwalają na o wiele szybszą pracę, stanowią centrum multimedialne i mają wiele innych zastosowań.

6.Telewizja – medium, które pozwoliło na przesyłanie dźwięku, tak jak radio, jednak dodatkowo zapewniało także przy tym ruchomy obraz. Ostatnimi czasy przez rozpowszechnienie internetu coraz częściej telewizja spotyka się z krytyką, jakoby miała ona ogłupiać widzów. Nie zmienia to jednak faktu, że stanowiła ona niegdyś okno na świat i wychowywała pokolenia osób.

7.Internet – sieć stworzono w ramach projektu wojskowego, który miał badać możliwości dowodzenia w przypadku wojny nuklearnej. Były to jednak lata 60 XX wieku i jeszcze sporo czasu minęło zanim to rozwiązanie zostało rozpowszechnione wśród ludzi. Jak bardzo jest to istotna technologia? Na ten moment, wraz z komputerem stanowią jedne z najpowszechniejszych rozwiązań. Nie ma praktycznie dziedziny życia, na którą internet nie wpłynął: komunikacja, zarządzanie, edukacja i można by tak wymieniać praktycznie bez końca.

W tym zestawieniu można było zobaczyć jak bardzo nowe technologie zmieniły świat. Postęp jest ogromny i wpłynął nawet na takie obszary jak struktury społeczne, kontakty międzyludzkie itp. Należy także pamiętać, że często jeden wynalazek napędzał kolejny, nie da się wskazać, który jest najważniejszy, ponieważ bez jednego mogłoby nigdy nie być drugiego.

aparaty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *