5 Technologii przyszłości

Postęp technologiczny w aktualnych czasach jest bardzo szybki i mimo, że już ludzkość wymyśliła bardzo wiele rewolucyjnych rozwiązań to należy się spodziewać ich jeszcze większej liczby w przyszłości. Jakich więc zmian powinniśmy wypatrywać? Oto technologie, które mogą zmienić nasze życie.

1.Wearables – są to technologie ubieralne. Ich przykładami mogą być znane już w tym momencie smartzegarki czy opaski informujące nas o tętnie i innych funkcjach życiowych. Wielkie zaciekawienie wywołało także stworzenie smartglasses, które są inteligentnymi okularami. Mimo istnienia tych przedmiotów jest to dopiero melodia przyszłości, wynika to z faktu, że coraz więcej osób będzie posiadało i korzystało z takich rzeczy. Dodatkowo ich baza również mocno się poszerzy. Spodziewać się możemy inteligentnych koszulek, mierzących np. to, jak mocno się pociliśmy w trakcie treningu. Buty także mogą mieć potencjał w poszerzeniu swojej funkcjonalności, chociażby poprzez liczenie liczby stawianych kroków czy informowaniu nas o naszej technice biegu. Są to więc rozwiązania bardzo funkcjonalne, a w związku z tym istnieje duża szansa, że zagoszczą one na stałe w codziennym życiu ludzi.

2.Wytrzymałe baterie – chyba każdy z nas doświadczył sytuacji, w której telefon rozładował się np. w trakcie dłuższej podróży, co nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć. Chcąc się chronić przed takimi momentami nosimy w kieszeniach power banki, zajmujące drugie tyle miejsca co smartfon. Mimo, że możliwości komórek są coraz większe, problem z bateriami trzymającymi mało energii nadal funkcjonuje. Na szczęście dzięki najnowszym technologiom jest szansa, że ta sytuacja ulegnie zmianie. Możemy to zawdzięczać silikonowej anodzie, która ma szansę w przyszłości zastąpić krzemową, stosowaną dotychczas w akumulatorach litowo-jonowych. Ma to zagwarantować krótszy nawet o 40% czas ładowania i zwiększyć wytrzymałość baterii. To wydawałoby się drobne udogodnienie zdecydowanie ułatwi życie wielu osób.

3.Technologia przewidująca przyszłość – przez ciągłe połączenie naszych komórek z internetem zwiększa się ilość informacji, jakie urządzenie posiada na nasz temat. Kolejne rzeczy podłączane do sieci powiększą tę bazę danych. Ta ogromna wiedza o naszej osobie może posłużyć m.in. przewidywaniu przyszłości! Brzmi to niewiarygodnie, jednak zastanawiając się nad tym należy stwierdzić, że nie jest to aż tak niesamowite. W końcu, jeżeli np. zegarek będzie magazynował informacje o naszym codziennym pulsie i znajdzie niepokojącą tendencje to poinformuje nas, że jesteśmy w grupie osób zagrożonych zawałem serca. Dzięki ciągłemu monitorowaniu naszej osoby istnieje możliwość, że będą one o nas wiedziały więcej, niż my sami. Przerażająca – aczkolwiek jak pokazał powyższy przykład – przydatna funkcja.

4.Hologramy – fikcja z filmów sci-fi? Niekoniecznie, wielu ekspertów przewiduje, że już niedługo taka technologia będzie dostępna, oznacza to m.in. bezekranowe wyświetlacze. Każda osoba pamiętająca rewolucję, jaką stanowiły dotykowe ekrany, może sobie wyobrazić jak gorąco zostałyby przyjęte hologramy. Póki co należy czekać na to rozwiązanie, ale pewnym jest, że wejdzie ono z wielkim hukiem na rynek, a sami konsumenci będą go niecierpliwie wyczekiwać.

5.Magazyny energii – jednym z głównych problemów, jeżeli mówimy o wytwarzaniu energii elektrycznej, jest fakt, że nie da się jej magazynować. Co by zmieniła taka możliwość? Wykorzystano by w pełni potencjał, jaki drzemie w odnawialnych źródłach energii (wiatr, słońce), w tym momencie wiele z niej się „ulatnia”, gdyż po prostu tworzy się jej nadwyżka. Na szczęście naukowcy są zgodni, że jesteśmy blisko rewolucyjnej technologii, która umożliwi magazynowanie energii.

Wymienione powyżej zaawansowane technologie przyszłości pokazują, że mimo wielu lat niesamowitego tempa rozwoju, nadal istnieją sfery życia, które ulegną zmianie. Część z wynalazków zwiększy po prostu naszą wygodę i sprawi, że będziemy wiedzieć o sobie coraz więcej. Istnieją także takie, które mogą rozwiązać tak istotne problemy jak nadwyżki w produkowanej energii. Przyszłość kształtuje się doprawdy fascynująco!

zegarek-przyszlosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *